tuğba gürçağ yarız


Baba Olmak

Her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününü “Babalar Günü” olarak kutluyoruz. Peki nasıl bir şeydir baba olmak? Babaların sorumlulukları nelerdir? Çoğumuz için otoriteyi temsil eden figür olan babalar, hayattaki rollerini nasıl ediniyorlar ve nasıl geliştiriyorlar?

Baba olmak, bir erkeğin hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Belki de hayatımız boyunca vazgeçmeyeceğimiz tek sorumluluğumuz; anne ve baba olmaktır. Ayrıca sadece sorumluluğumuzun farkında olmanın yanı sıra kendimizi sürekli geliştirmemiz ve yetiştirmemiz gereken bir görevdir ebeveyn olmak. Anne-baba olmak; bebek sahibi olma kararı ile gündemimizin merkezinde yer almaya başlar. Anneler, büyüyen karınları ve hormonel değişiklileri ile uğraşırken, babalar bu bedensel değişiklikleri dışarıdan izleyebilmektedirler. Anneler, babalara oranla ebeveynlik rolü açısından daha şanslıdırlar çünkü anne olmak, toplum tarafından sık vurgulanmakta ve içgüdüsel olarak getirilmekte ve pekiştirilmektedir. Ancak baba olmak, bedensel olarak yaşanan bir süreç olmaması sebebiyle babalar belki de ebeveynliğe 1-0 geride başlamaktadır. Bu nedenle babalar hamileliğin ilk aylarından itibaren eşlerinin en büyük destekçisi olmalı, hamilelik süreci ile ilgili yazılmış kaynak kitap ve makaleleri okumalı, doktor kontrollerine eşleri ile birlikte gitmeli, hissettikleri duyguları fark etmelidirler. Bazen babalar, bu süreçlerin dışında kalabilmektedirler; babaların psikolojik olarak rollerine hazır olması için mutlaka bu süreçte yer almaları, yaşadıkları kaygılarını yakınları ile paylaşarak dindirmeye çalışmaları, daha önce baba olmuş arkadaşlarının tecrübelerinden faydalanmaları, kendi babaları ile yaşadıklarını ve paylaştıklarını hatırlamaları, çocuklarına yaşatmak istediklerini hayal etmeleri ve planlamaları işe yarayacaktır.

Bebeğin doğumu, hem anne hem baba için kelimeler ile tarif edilemeyecek kadar mükemmel bir andır. Bebeğimizi ilk kucağımıza aldığımız an, bizi mutlu ettiği kadar kaygılandırabilir de…Bu minik bebeğin geleceğini hazırlamak ve ona güzel bir hayat sunabilmek birçok ebeveynin en çok endişe duyduğu noktalardan biridir. Bu endişelerimizi gidermek adına; bebeğimiz ile süreli temas halinde olmak, onu kucağımıza almak, sevgimizi göstermek, onun ihtiyaçlarını gidermek, yaşanacak problemlerde pratik çözüm yolları bularak hayatı ailemiz için kolaylaştırıcı hale getirmek; hem baba olarak kendimizi daha iyi ve verimli hissetmemizi sağlayacak hem de endişelerimizi yavaş yavaş dindirmemiz noktasında bize yardımcı olacaktır.

Bebeğimiz ile iletişimimiz arttıkça; gülümsemeler, sesimizi tanımalar ve sesimize yönelmeler yoğunlaştıkça, ebeveyn olmanın keyfini iyice çıkarmaya başlarız. Hatta bebeğimiz konuşmaya başlayıp ilk kelimesi “baba” olunca, neredeyse tüm babalar bu yaşantılarını herkese anlatır ve mutluluklarını paylaşırlar.

Çocukluk dönemi ile birlikte, hem babaların baba olma becerileri hem de çocukların yaş dönemlerine uygun becerileri geliştikçe, oyunlar oynanmaya başlanır ve karşılıklı iletişim zenginleşerek artar. Çocuklar ile parka gitmek, onları sosyal aktivitelerine götürmek, okul çağı ile birlikte ders çalışmak, ödev yapmak, proje ve dönem ödevlerinde destekleyici olmak, ergenlik dönemi ile birlikte dönemsel gelişim özelliklerini paylaşmak, arkadaş ilişkileri konusunda paylaşımcı olmak, yaşam tecrübelerimizi paylaşmak; baba-çocuk ilişkisini mutlaka zenginleştirecektir.

Özetle;
Baba olmak nedir?

*Baba olmak, vazgeçemeyeceğimiz bir sorumluluktur.
*Baba olmak, minicik bir bebeğin dayanağı olmaktır.
*Baba olmak, bir çocuğun hayatta ilk güvendiği kişi olmaktır.
*Baba olmak, büyümek isteyen bir ergenin özgürlüğünü ilan etmesini desteklemek ama üzülüp kırıldığı an onu sımsıkı sararak yanında olmaktır.
*Baba olmak, koşulsuz sevmektir.
*Baba olmak, koşulsuz sevilmektir.  
*Baba olmak, gerçek bir aile olmak demektir. 
*Baba olmak, çocuklarımıza her yönümüzle model olmaktır.
*Baba olmak, çocuklarımızın geleceğe kaygıyla baktıkları noktada onlara güven vermektir. 
*Baba olmak, daha kontrollü ve planlı bir geleceği yaşamaya başlamak demektir. 
*Baba olmak, yetişkinlerin de oyun oynaması demektir. 
*Baba olmak, yeniden çocuk olmak, çocuk olmayı hatırlamaktır.