belgin temur


Çocuk Oyunla Öğrenir

Pedagog Belgin Temur, oyunun hem çocuğun yaşadığı dünyayı tanımasına hem de olumlu-olumsuz duygularını ifade edebilmesine olanak tanıdığını söylüyor. 

Minik kız, evin damını mavi renge boyadı, çünkü öyle istemişti. Kimse ona “Niye mavi yaptın? Mavi dam olmaz” demedi. Böylece istediği rengi, istediği materyali özgürce kullanarak, gelişimi açısından önemli bir aşama kaydetti.

Mavi Pedagojik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi nden Uzman Pedagog Belgin Temur, ile “oyun ve oyuncak” üzerine konuştuk. Oyunun çocuğa, bedensel, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişim için gerekli deneyimi yaşama fırsatı verdiğine dikkat çeken Temur, şunları söyledi:

“Oyun hem çocuğun yaşadığı dünyayı tanımasına hem de olumlu-olumsuz duygularını ifade edebilmesine olanak tanıyor. Oyun, çocuğun sevgi, kıskançlık, mutluluk, hayal kırıklığı, çatışma gibi gerçek dünyada var olan duygularını ifade edebilmesi için bir araç. Yetişkinler için oyun bir eğlence, çocuklar içinse ciddi bir iş. Oyun, harekete, düşünmeye ve planlamaya fırsat veriyor.”

Oyunun anne-babalara, öğretmenlere ve uzmanlara, çocuğun sosyal olarak hangi gelişim evresinde olduğunu anlama fırsatı verdiğini de vurgulayan Temur a göre oyuncak, çocuğun oyundaki rolüne uygun bir nesne. Çocuğa, hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirebilmesi için zengin bir ortam sunmak, çok çeşitli materyal vermek gerekiyor.

Oyunla Neler Öğrenebilir?

Temur un bu soruya yanıtı şöyle: “Oyuncaklar, en temel olarak kavramları öğrenmesine yardımcı oluyor. Sosyal beceriler kazanmasına, duygularını ifade edebilmesine fırsat veriyor; stresten kurtarıyor, fiziki gelişmeyi hızlandırıyor; yaratıcılık ve zekayı, sözel iletişimi geliştiriyor: Grup oyunlarıyla empati (başkalarını anlama) gelişiyor”.

Uzman pedagog Temur, özellikle küçük çocukların bol renkli, parlak, dikkat çekici, bütün duyulara hitap eden oyuncaklar alınmasında yarar bulunduğunu, oyuncak alırken çocuğun yaşı, cinsiyeti ve gelişiminin de dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Temur a göre, anne-babanın, çocuğun gelişim dönemine ait bilgileri öğrenmesi gerekiyor. Anne-baba çocuklarını iyi tanıyorlarsa, neyi yapıp neyi yapamayacağını bilirler ve oyuncağı da ona göre seçebilirler. Ancak unutmamak gerekiyor ki kil, su, kum gibi malzemelerle çocuk her zaman hem büyük bir keyifle oynuyor hem de dünya hakkında bilgi sahibi oluyor.